Poradnik dla nauczycieli Cyberprzemoc w szkole 2021

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to realizowany przez NASK program podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu w polskich szkołach. Dodatkowo prowadzone są działania edukacyjne dla nauczycieli oraz uczniów i rodziców. Cykl „Bezpieczni w sieci z OSE” porusza temat powszechnych wśród młodych cyberzagrożeń. Jednym z nich jest cyberprzemoc.

Na naszych oczach rzeczywistość, w której żyjemy, staje się hybrydowa. Realne miesza się często z wirtualnym, a to, co do tej pory odbywało się tradycyjnie – przeniosło się do internetu. I choć zmianę tę odczuwamy wszyscy, szczególnie uważnie musimy obserwować reakcje dzieci i młodzieży. To właśnie im powinniśmy (my nauczyciele, wychowawcy, rodzice) z uwagą tłumaczyć otaczający świat i wskazywać zarówno szanse, jak i zagrożenia, z jakimi wiąże się funkcjonowanie w wirtualnej rzeczywistości.

Internet i sieć komórkowa stały się jednym z najpopularniejszych wśród młodzieży mediów. Są przez nich postrzegane jako ulubiona – a w ostatnim czasie podstawowa – forma spędzania wolnego czasu, nauki, komunikowania się oraz poszukiwania informacji. Coraz częściej internet staje się istotnym środowiskiem, w którym młodzi ludzie mogą zaspokajać swoje potrzeby społeczne związane z przynależnością do grupy rówieśniczej.

Czytaj więcej

CYBERPRZEMOC W SZKOLE PORADNIK DLA NAUCZYCIELI
Skip to content