19 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku odbył się Memoriał im. Tadeusza Chwiedzia poświęcony Ofiarom Polskiego Sybiru.

Celem wydarzenia było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat zsyłek Polaków na Syberię oraz upamiętnienie losów polskich zesłańców. Wydarzenie miało formę questu, w którym uczestniczyły białostockie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Uczniowie wraz z opiekunami przemieszczali się ulicami Białegostoku i odkrywali miejsca związane z zesłańcami i zesłaniami.

Wyniki: 

I miejsce: Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku

II miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku

III miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku

Memoriał zakończył się podsumowaniem w Muzeum Sybiru, gdzie z uczniami spotkała się córka Sybiraka Tadeusza Chwiedzia Pani Eliza Borecka-Koss.

W wydarzeniu wzięli udział Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru Pan Jerzy Bołtuć oraz Pani Jolanta Hryniewska Prezes Związku Sybiraków.

Koordynator wydarzenia: Katarzyna Wawrzeniuk, osoby współorganizujące: Andrzej Owsiejczuk, Jolanta Smalikowska-Sawczuk, Gabriela Grzegorek, Maritta Kossakowska, klasy 1c i 2c (technik organizacji turystyki).

Memoriał im. Tadeusza Chwiedzia poświęcony Ofiarom Polskiego Sybiru
Skip to content