15 lutego 2023 r.

godzina 18:00

online

Centrum Nauki Kopernik zaprasza na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem porozmawiamy o naszym patronie Mikołaju Koperniku.

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika. To okazja, by przypomnieć postać i dokonania tego jednego z najsłynniejszych polskich uczonych.

Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć. 

To przed nauczycielami i nauczycielkami stoi wyzwanie zainteresowania dzieci i młodzieży tematyką kosmiczną. Obok zdobywania kluczowych umiejętności to właśnie w szkole młodzi ludzie poznają kosmiczną ścieżkę kariery – jak we współczesnym sektorze kosmicznym pożądani są specjaliści i specjalistki, jakie są perspektywy zawodowe i wreszcie jak ciekawa może być taka praca. Jesteśmy przekonani, że na tematykę kosmiczną w szkole jest miejsce. Musimy tylko znaleźć odpowiednie narzędzia, aby praca dydaktyczna dała „kosmiczny” efekt.

Udział w spotkaniu może pomóc nauczycielom i nauczycielkom wprowadzać na lekcje tematykę kosmiczną, a dzieciom i młodzieży umożliwić prowadzenie własnych projektów badawczych. Chodzi o to, by zaciekawić młodych ludzi nauką. 

Na spotkaniu mowa będzie o:

  • Mikołaju Koperniku, jego dokonaniach i życiu;
  • wpływie odkryć Mikołaja Kopernika na dzisiejsze projekty kosmiczne i sektor kosmiczny;
  • obchodach Roku Mikołaja Kopernika;
    • co można zrobić w Centrum Nauki Kopernik i ESERO-Polska;
    • jakie wydarzenia w ramach obchodów będą organizowane w Polsce;
  • scenariuszach lekcji, które są inspirowane badaniami Mikołaja Kopernika;
  • dlaczego warto wprowadzać tematykę kosmiczną na różnych etapach edukacji i jak to robić.

Źródło: https://esero.kopernik.org.pl/o-kosmosie-przy-kawie-rok-kopernika/

O kosmosie przy kawie
O kosmosie przy kawie: Rok Kopernika
Skip to content