W dniu 08.12.2021 r. z inicjatywy doradcy zawodowego współpracującego ze Szkołą Podstawową nr 15 w Białymstoku oraz w ramach współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białymstoku odbyła się wycieczka zawodoznawcza ph. „PIKNIK MILITARNY”.

W pikniku wzięli udział uczniowie klas ósmych: VIII A, VIII B i VIII C pod opieką pań: Anny Rolak i Urszuli Harasimczuk oraz panów: Artura Sakowicza i Michała Bitdorfa. Piknik odbył się w kompleksie koszarowym 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 70.

Uczniowie uczestniczyli w pokazie sprzętu wojskowego i wyposażenia indywidualnego żołnierza oraz w spotkaniach z żołnierzami JW. Żołnierze przedstawili uczniom tematykę związaną z kwalifikacją wojskową oraz przybliżyli informacje na temat różnych form służby wojskowej. Młodzież dowiedziała się, co należy zrobić, jeśli jest się zainteresowanym szkoleniem wojskowym i kto może być powołany do służby przygotowawczej. Ponadto żołnierze zwrócili uwagę na cechy osobowościowe, jakich oczekuje się od przyszłych kandydatów do służb mundurowych.

W kolejnej części pikniku młodzież spotkała się z uczniami szkół średnich z Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w Białymstoku. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z przedstawicielami szkół mundurowych, porozmawiania o możliwościach kształcenia oraz wymaganych preferencjach do klas mundurowych, a także przyjrzenia się przygotowanym pokazom m.in. sztuk walki, pierwszej pomocy, ćwiczeniom strażackim.
Na pikniku nie zabrakło degustacji grochówki wojskowej, która bardzo smakowała uczniom 🙂

Udział w spotkaniu z pewnością przyczyni się w przyszłości do podjęcia przez młodzież właściwych decyzji edukacyjno-zawodowych.

Opracowanie: Anna Rolak – doradca zawodowy

PIKNIK MILITARNY
Skip to content