Od ponad 20 lat Europejskie Centrum Rozwoju Szkolenia Zawodowego (Cedefop) monitoruje zapewnianie jakości w systemach poradnictwa zawodowego.

Niedawno rozpoczęło aktualizowanie prac dotyczących profesjonalizmu w poradnictwie zawodowym, których początki sięgają 2009 roku, kiedy to opublikowano badanie standardów zawodowych oraz projekt założeń koncepcyjnych.

Opracowanie Cedefop, zapoczątkowane w 2020 r., pt. Wykaz systemów i praktyk poradnictwa zawodowego przez całe życie jest dostępne w internecie. Wykaz przedstawia informacje na temat stosowanych przez różne kraje systemów poradnictwa zawodowego, polityk i wprowadzanych praktyk.

Wprowadzane obostrzenia i reguły dystansu społecznego przyśpieszyły tempo cyfryzacji rynków pracy i doprowadziły do zmian w stosowanych modelach pracy i zapotrzebowaniu na umiejętności, a przedsiębiorstwa i organy publiczne w Europie powszechnie korzystają z nowych technologii i poszukują nowych talentów [Zobacz najnowsze informacje Cedefop w nocie informacyjnej na temat zmian w pracy i umiejętnościach].

Jak wynika z planów odbudowy i zwiększania odporności realizowanych w kilku państwach UE, podnoszenie kwalifikacji, przekwalifikowywanie i poradnictwo zawodowe nabierają jeszcze większego znaczenia i umożliwiają ludziom zarządzanie własną karierą edukacyjną i zawodową.

Czytaj więcej

Więcej notatek informacyjnych (dostępnych w języku polskim) znajdziesz na stronie
Europejskiego Centrum Rozwoju Szkolenia Zawodowego (Cedefop)

Poniżej wybrane notatki informacyjne Cedefop

Świeże spojrzenie na profesjonalizm doradców zawodowych
Skip to content