Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1 w Białymstoku

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1
 15-439 Białystok, ul. Piotrkowska 2
 tel. 85-744-53-50 e-mail: ppp1@um.bialystok.pl

 http://www.poradnia.bialystok.pl/

Każdy ósmoklasista zastanawia się co dalej? Jaką szkołę ponadpodstawową wybrać? Jest to jeden z ważniejszych (jeśli nie najważniejszy) wyborów w nastoletnim życiu. Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników oraz pamiętać, że warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia dorosłych i starszych kolegów/rodzeństwa.

Zacznijmy od tego, jakie typy szkół ponadpodstawowych masz do wyboru:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące (tu zdajesz maturę i zdobędziesz wykształcenie średnie ogólne)
  • 5-letnie technikum (po zdaniu odpowiednich egzaminów zdobędziesz dyplom technika i maturę)
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia (zdobędziesz wykształcenie zasadnicze zawodowe i otrzymasz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe)

Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę, wybierając szkołę?

  1. Plany, marzenia, cele
    Kto nie marzy o świetnej pracy i dobrych zarobkach? Zastanów się, czy masz już określone plany na przyszłość. Tak czy inaczej, nastaw się na solidną naukę. Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub szkole branżowej. Nie trzeba kończyć studiów, żeby być świetnym fachowcem. Jeśli w kręgu Twoich planów są zawody, gdzie wymagane jest ukończenie studiów – wybierz liceum.
  2. Predyspozycje zawodowe
    Nie zawsze jesteśmy świadomi swojego potencjału. Warto skorzystać z testów kompetencji zawodowych, które przeprowadzi i omówi z Tobą doradca zawodowy (w szkole lub np. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1). Najlepiej jeśli będą to spotkania indywidualne, gdzie czas zostanie poświęcony tylko Tobie. Z pomocą doradcy zawodowego poznasz dokładnie Twoje zasoby, możliwości i opracujecie szczegółowy plan działania.
  3. Talenty, zainteresowania
    Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają zainteresowania, zarówno dotyczące dziedzin nauki jak i konkretnych umiejętności (np. mechanika samochodowa, gotowanie). Szukaj szkoły, która może ci pomóc w ich rozwijaniu. Sprawdź ofertę szkół, opisy kierunków kształcenia, z jakich przedmiotów są rozszerzenia na poszczególnych profilach. To pomoże Co solidnie przygotować się do dalszego kształceniu lub wejścia na rynek pracy.
  4. Rynek pracy/ zawody przyszłości
    Decyzję o tym, jaki zawód chcemy wykonywać, warto solidnie przemyśleć. Jest wiele materiałów dotyczących prognoz związanych z rynkiem pracy. Mówi się o tym , że współczesny człowiek wchodzący na rynek pracy będzie zmieniał swój zawód/ przebranżawiał się kilkukrotnie. Według badaczy umiejętnościami, które za 10-15 lat będą kluczowe na rynku pracy są kompetencje cyfrowe, kompetencje społeczne, umiejętność czytania ze zrozumieniem, techniki efektywnego uczenia się.
  5. Temperament, charakter i motywacja do nauki
    Temperament jest stały, niezmienny. Charakter nabywamy w czasie rozwoju. Jeśli lubisz się uczyć, dociekać, zgłębiać wiedzę to dla Ciebie jest liceum. Jeśli wolisz być w ruchu, tworzyć, lubisz zmiany to wybierz szkołę branżową lub technikum.
  6. Wpływ grupy rówieśniczej
    Najczęstsze tzw. wybory negatywne szkoły lub profilu spowodowane są tym, że młodzież sugeruje się wyborem grupy. To, że koleżanka/ kolega wybrał/ wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! Kieruj się swoimi zainteresowaniami, potrzebami i pomysłem na przyszły zawód.
  7. Stan zdrowia
    Do wielu zawodów, a tym samym i szkół są wymagania dotyczące stanu zdrowia. Warto sprawdzić jaki są wymagania i czy je spełniasz. Do szkół branżowych i technicznych konieczne jest zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o przeciwwskazaniach zdrowotnych do wykonywania konkretnego zawodu.
  8. Lokalizacja szkoły
    Czasem wybór szkoły pada na tą najbliżej miejsca zamieszkania. Jednak warto sprawdzić czy oferta kształcenia odpowiada waszym potrzebom.
  9. Wybierz się na Dni Otwarte w szkołach
    Jeśli oferta internetowa lub opinia osób uczących się w jakichś szkołach zainteresowała Cię, umów się na wizytę. Dobrze jest zobaczyć miejsce (zasoby lokalowe, sprzęt specjalistyczny jakim dysponuje), porozmawiać z uczniami i nauczycielami tej szkoły, dopytać o atmosferę, przedmioty, rozszerzenia.

Doradcy zawodowi
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1
w Białymstoku

http://www.poradnia.bialystok.pl/

Wybór szkoły ponadpodstawowej
Skip to content